piątek, 15 maja 2015

Jak układać plan treningów

Zawsze się cieszę jeśli mogę komuś pomóc :)
Dziś będzie dość ogólnie, bo ciężko jest ustalać plan treningowy dla kogoś, kogo się nie zna, ani nawet nie widziało na oczy :) 

Sandzix 1 napisała: 

Witam :) Ćwiczyłam 6x w tygodniu w domu. Bieganie, różne ćwiczenia z YT. Teraz zapisałam się na siłownie. Niestety wkraczam dopiero w te tematy więc nie jestem jeszcze w tym obeznana i nie wiem jakie rodzaje treningów wykonywać, ile itp. Przeczytałam na Internecie że przy wykonywaniu ćwiczeń aerobowych po siłowych lepiej spalamy tkankę tłuszczową. Nie wiem czy naprawdę można w takiej kolejności wykonywać te ćwiczenia i czy można je łączyć. A jeżeli tak to nie wiem co miałabym robić w resztę dni kiedy tych ćwiczeń siłowych nie ma. Dołączę że 1 raz w tygodniu chcę chodzić na zajęcia oferowane przez siłownie, czyli np cycling, zumba itp. Nie wiem jak rozplanować te treningi więc bardzo prosiłabym o pomoc. Z góry dziękuję :) PS. przypomnę że chodzi mi o spalenie tkanki tłuszczowej.

Z ćwiczeniami jest tak, że... są mniej istotne niż dieta. Przyjęło się mówić, że 70% znaczenia ma dieta, zaś pozostałe 30% ćwiczenia. No, niestety, sprawdza się. Czasami ciężko jest przeskoczyć pewien etap w kształtowaniu sylwetki jeśli nie zmieni się również diety. 

Policz sobie swoje BMI i MBR. Liczenie kalorii nie jest fajne, ale za to bardzo pomocne. Jeśli masz zapotrzebowanie kaloryczne 2000 kcal, a przyjmujesz 2500 kcal, wtedy... nie zrzucisz za dużo. Za to możesz budować wtedy mięśnie (jeśli Ci na tym zależy). Na redukcji każdego dnia spalaj więcej, niż przyjmujesz. Ale nie idź w skrajność typu diety 1000 kcal, bo to nie ma sensu. 

Samo cardio przy odpowiedniej diecie powinno pozwolić Ci na spalanie tłuszczu. Trening siłowy jest raczej po to, aby rzeźbić sylwetkę. Czyli przykładowo chcesz mieć jędrną pupę - robisz przysiady. Spalanie kalorii przy takim treningu jest mniejsze, bo starasz się używać tylko konkretnej partii mięśni, czyli tylko biceps, triceps, łydki, pośladki itd.

Określ sobie cel, konkretny i mierzalny w czasie. Nie "schudnąć", ale "do 1 grudnia 2015 zrzucić 5 kg". Jeśli nie określisz limitu czasowego, będziesz zawsze wszystko mogła odkładać "na jutro". Jeśli masz jakiekolwiek przypadłości, np. chorujesz na cukrzycę, bolą Cię stawy lub cokolwiek innego, zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem. I to najlepiej z lekarzem sportowym, bo ci rodzinni mają bardzo różne podejście do pacjentów (nie polecam). 

Trening ogólnie można podzielić na cardio (aeroby), i trening siłowy. Podczas cardio spalasz kalorie, to ćwiczenia powodujące ogólny wysiłek całego organizmu, czyli popularnie bieganie, pływanie, jazda na rowerze, orbitrek, jazda na rolkach itd. Może być to nawet samo chodzenie, jeśli wystarczająco Cię męczy. 

Jeśli chcesz po prostu zrzucić kilogramy, robisz cardio, to zapewne problem jest w diecie.

5 komentarzy:

 1. trening siłowy jak najbardziej spala tkankę tłuszczową.

  OdpowiedzUsuń
 2. trening siłowy jak najbardziej spala tkankę tłuszczową.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko spala kalorie, nawet sam proces jedzenia. Tutaj chodzi o efektywność.

   Usuń
 3. ćwiczenia to ta najprzyjemniejsza część :)

  OdpowiedzUsuń